czwartek, 31 stycznia 2013

Folder CD - kurs

Witam Cię,
Dziś zrobimy razem folder na płytę CD/DVD.
Płyta walała mi się w szafce więc postanowiłam zrobić jej ubranko :)
Tak wygląda etui na płytę:

A więc do dzieła :)

Aby zrobić taki folder, jak na zdjęciu będziesz potrzebować:
- brązową sztywną bazę (ja użyłam specjalnych baz do cardmakingu, jednak jeśli nie dysponujesz taką bazą możesz użyć kolorowego bloku technicznego lub brystolu)
Z bazy tej będziesz potrzebować:
* prostokąt o wymiarach 28cm x 14cm 
(zagnij go w połowie, żeby wyszedł kwadrat o wymiarach 14cm x 14cm)

* pasek o wymiarach 13cm x 2cm
* pasek o wymiarach 13cm x 3,5cm

- żółtą sztywną bazę (ten sam papier, co baza brązowa)
* prostokąt o wymiarach 14cm x 7cm 
(nie ma go na zdjęciu ale nie martw się nie zapomniałam o nim)
* 4 kwadraty o wymiarach 6,5cm x 6,5cm
* kwadrat o wymiarach 13cm x 13cm

- 2 papiery ozdobne (także użyłam specjalnych papierów do cardmakingu/scrapbookingu. Możesz użyć papieru ozdobnego do pakowania prezentów - nie będzie taki sztywny ale tez da się nim ozdobić)

Z papieru nr 1 (u mnie to ten w kropki) będziesz potrzebować:
* 4 kwadraty o wymiarach 6cm x 6cm
* prostokąt o wymiarach 13cm x 7cm
*prostokąt o wymiarach 13cm x 8cm
Z papieru nr 2 (u mnie to ten w kwiatki) będziesz potrzebować:
* 4 kwadraty o wymiarach 6cm x 6cm
* kwadrat o wymiarach 13cm x13cm

- taśmę dwustronną (lub klej. Ja używam taśmy, bo jest mocniejsza)
- nożyczki 
- linijkę
- tasiemkę brązową (do kupienia w każdej pasmanterii)

Jak już wszystko sobie zorganizujesz to zaczynamy robić folder :)

Krok 1. Zaczynamy od ponaklejania elementów na siebie, żeby stworzyły całość. 
UWAGA! Zanim coś nakleisz sprawdź czy wszystko do siebie pasuje. Zawsze można coś przyciąć w razie czego. Zawsze to sprawdzaj. 
Na żółte kwadraty (6,5cm x 6,5cm) naklej mniejsze kwadraty (6cm x 6cm) z papierów ozdobnych. Dwa z papieru ozdobnego nr 1 oraz dwa z papieru ozdobnego nr 2.
 
Krok 2. Elementy te są na drugą stronę naszego folderu. Otwórz więc folder i naklej.

Krok 3. Zabieramy się za stronę ostatnią. Nie jest to mój wybryk, że tak sobie wybieram. Po prostu później dojdą nam odstające elementy i trudniej by się przyklejało gdybyśmy zrobili na odwrót. Najpierw naklejamy na siebie wszystkie warstwy, a dopiero później naklejamy całość na bazę. Później wyjaśnię dlaczego tak robimy. Zatem bierzemy kwadrat (13cm x 13cm) z papieru ozdobnego nr 2 (u mnie to ten w kwiatki), na środku niego naklej prostokąt (13cm x 8cm) z papieru ozdobnego nr 1 (kropki). Następnie na środek naklej brązowy pasek (13cm x 3,5cm). Całość naklej na brązową bazę.

U mnie papier w kropki ma mniejsze wymiary. Został mi taki skrawek z papierów. Jeśli podoba Ci się takie rozwiązanie możesz przyciąć swój papier  :)

Krok 4. Zabieramy się za trudniejsze elementy. Teraz strona 3 naszego folderu. Musimy zrobić kieszonkę na płytę. Potrzebujesz do tego prostokąt 14cm x 7cm (ten, którego brakuje na zdjęciu w potrzebnych materiałach). Musisz teraz pozaginać 3 końce. Ja pozaginałam swoje na 0,5cm jednak jeśli masz problem z zagięciem możesz przygotować sobie prostokąt np. 15cm x 8cm i zagiąć większy fragment papieru. Zegnij dolną część (tą długą) oraz dwie po bokach. Po zagięciu pojawią Ci się 2 małe kwadraciki w dolnych rogach. Musisz je obciąć nożyczkami. Ja dodatkowo wycięłam później małe trójkąty (ładniej to później wygląda po naklejeniu na kartkę). Do zagięć tych musisz nakleić taśmę dwustronną.

Krok 5. Naklej prostokąt na bazę tak aby powstała kieszonka na płytę. Może sprawić Ci to trochę kłopotu ale poradzisz sobie :)

Krok 6. Weź teraz prostokąt (13cm x 7cm) z papieru ozdobnego nr 1 (kropki) i zobacz czy bez problemu wsuniesz go w kieszonkę na płytę. Jeśli nie to musisz przyciąć odrobinę. Następnie przyklej na bazę ale tak żeby część weszła Ci w kieszonkę na płytę. Następnie naklej na środek żółtego papieru brązowy pasek (13cm x 2cm)

Krok 7. Została do zrobienia okładka. Na żółty kwadrat (13cm x 13cm) naklej pozostałe 4 małe kwadraty (6cm x 6cm). Następnie udekoruj wstążeczką. Przyłóż ją do żółtego kartonika i obetnij kawałek dalej.

Krok 8. Na odwrocie żółtej bazy naklej na środku kawałki taśmy dwustronnej. 

 I zegnij tasiemkę :)

Teraz wiesz czemu nie naklejamy od razu wszystkiego na bazę? Zawsze można udekorować kartkę i zakryć niedoskonałości naklejając ją później na bazę :)

Krok 9. Teraz naklejamy naszą kartkę na brązową bazę. Środek tasiemki przewiąż nitką (nie musisz tego robić) i naklej na taśmę dwustronną wcześniej przygotowaną kokardkę. Moja jakoś mi nieładnie wyszła ale spieszyłam się, żeby zdążyć z wklejeniem posta więc wybacz mi to ;) Folder gotowy! Wystarczy włożyć płytę.


4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się to etui na płyty. Świetnie dobrane kolory i wzory, bardzo przejrzysty opis.Trafiłam tu przypadkiem, ale zostanę na dłużej. Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo pozytywnie że można u Ciebie znaleźć troche pomocy i pomysłów :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. przesuperowy tutek ... z takim to na pewno kiedys mi sie uda pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo Ci dziękuje za tutorial. Bardzo mi pomógł. Życzę Ci sukcesów, i bardzo dużo nowych pomysłów. Jeszcze raz dziękuje! Pozdrowienia Ilona.

  OdpowiedzUsuń