sobota, 2 marca 2013

Co robić z digi stemplem?

Na prośbę pewnej osoby pokazuję, jak sobie radzę z napisami, których potrzebuję.
Nie zawsze mam pod ręką odpowiedni stempel. Gdybym chciała mieć kolekcję stempli
na każdą okazję to bym chyba zbankrutowała :)

Pomocne są w tym przypadku napisy tworzone na komputerze.
Czasem robię je sama, a czasem pobieram gotowe z internetu.
Mistrzynią tworzenia gotowych digi stempli jest Jola, która ma stempelki na każdą okazję.

Pobrałam od Niej kilka stempli i teraz pokażę Ci, co zrobić aby taki stempelek przystosować pod swoją pracę i wydrukować.
 
Ja robię to w photoshopie ale również można zrobić to w wordzie.
 
Na początku photoshop:
 
1. Otwórz program, wybierz Plik-Nowy
 
2. Wybierz papier A4, tak jak na poniższym zdjęciu i kliknij OK.

3.Otwórz folder z pobranymi stemplami, wybierz odpowiedni stempel, kliknij na niego lewym przyciskiem myszki i cały czas trzymając przycisk przeciągnij stempel do photoshopa i puść.

4. W photoshopie pojawi się wybrany stempelek. W okienku szerokość i wysokość zmień widok na centymetry (tak jak na zdjęciu)

5. Teraz możesz ustawić wielkość stempla na taką, jaką potrzebujesz (u mnie 7cm). Weź pod uwagę, że 7x7cm to wielkość tego kwadratu dookoła stempelka. Sam napis będzie odrobinę mniejszy.

6. Aby zaakceptować wymiary musisz kliknąć na ptaszka (patrz zdjęcie)

7. Kolejne stemple potraktuj w taki sam sposób. Pamiętaj aby między stemplami było trochę przerwy, żeby można było je później rozciąć.
 
8.W ten sposób stworzysz całą kartkę stempli
 
9. Wystarczy teraz zapisać dokument lub od razu wydrukować
 

Word:
Praca ze stemplami w programie Word wygląda praktycznie identycznie. Nie trzeba tworzyć nowego dokumentu, ponieważ kartka A4 pojawia się od razu po otwarciu programu.

1. Przeciągamy stempel identycznie jak w punkcie 3 instrukcji do photoshopa. Obrazek można zmniejszać lub powiększać proporcjonalnie dzięki złapaniu go w którymś rogu i przesunięciu myszką w górę (powiększy się) lub w dół (zmniejszy się)

2. Po kliknięciu na obrazek prawym przyciskiem myszki pojawi się menu. U góry można wpisać określony rozmiar stempelka. Jeśli chcesz zmieścić dużo stempli na kartce musisz na każdym stempelku otworzyć menu i wybrać zawijaj tekst - ramka. Wtedy stemple będą ustawiać się koło siebie.

3. Tak tworzysz całą stronę stempli i drukujesz

Po wydrukowaniu strony ze stemplami wystarczy je porozcinać i użyć w swoich pracach.
 
 

6 komentarzy:

 1. świetne ! Bardzo dziekuje za te przydatne rady, kurcze fajnie, tylko na jakim papierze Pani drukuje napisy ? chyba jakiś gruby.. moja drukara jest z prehistorii ;) i nie toleruje zbyt grubego papieru, także ja i tak będę musiała zainwestować w kilka stempli niestety, póki co stickersy mi pomagają, ale mimo wszystko dzięki za rady, może kiedyś zainwestuje w lepszą drukarkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku drukowałam na zwykłym papierze, później na bloku technicznym. Mam dla Ciebie 2 rozwiązania: wydrukuj na zwykłym papierze, naklej na grubszy papier i wtedy porozcinaj albo zapisz stemple na pendrive i idź do punktu ksero. Zapytaj czy wydrukują na Twoim papierze (ja tak robię często jak tuszu brak). Koszt to ok. 20gr a masz 21 stempli średniej wielkości. Można zrobić mniejsze i będzie jeszcze więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne instrukcje!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. super o jakże mi to pomocne:) powiedz proszę jak zrobić takiego stempla z napisem w kole lub innym kształcie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja stempelków nie robię samodzielnie. Odsyłam tutaj: http://jolagg.blogspot.ie/search/label/stemple

  OdpowiedzUsuń